Tips
Tips

Rehber ROL TERİMLERİ

☆ ᴇʀᴍᴀɴ ☆

FivemTurks.COM
Mesajlar
689
Katılım
22 Ocak 2020
Reaction score
57
Puanları
28

Reputation:Genel sunucularda kullanılan FiveM Rol Terimleri:

- Powergaming -
Gerçek hayatta fiziksel olarak yapması imkansız olan şeyleri oyunda yapmaktır.
Örn: Yüksek bir binadan düşüp bir şey olmamış gibi yürümek, Bir trafik kazasından sonra hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmek, Koşarken mermi yedikten sonra koşmaya devam etmek.

- Non-RP Driving -
Off-Road Araçlar harici tüm araçları dağ yollarında sürmek, Spor motorla dağa çıkmak, Bariyer, duba gibi şeylere kasten çarpmak, Yol ortasına ve geçiş noktalarına araç bırakmak/park etmek, Sürekli ters şeritte araç kullanmaktır.

- Roleplay First Bitch Later ( RPFBL ) -
Örn: Böyle rol mü olur, Böyle rol olmaz!, Senle rol yapılmaz!, Ben bu rolü kabul etmiyorum! gibi davranışları oyun içinde yapmaktır.

- Retarded RP -
Mantıksız ve saçma roller yapmaktır.
Örn: Rol sırasında insanları rahatsız etmek, Telefonunuza el konulmasına rağmen telefon kullanmak yasaktır. Aynı zamanda birisi sizi kaçırdığında telefonunuzu size verip birisine mesaj atmanızı isterse dediklerini yapmak zorundasınız, oyun mekaniği gereği o kişi sizin telefonda ne yaptığınızı göremez fakat görüyormuş gibi davranmak zorundasınız.

- Jobs Abuse -
Mesleği kötü şeyler için kullanmaktır.
Örn: Doktor olmanıza rağmen doktor avantajlarını mafya gibi şeyler için kullanmak, Meslek araçlarını amacı dışında kullanmak gibi şeylerdir.

- Character Kill ( CK )
Karakter ölümüdür. GTA V Ve bir çok oyunda öldüğünüz zaman tekrar doğabilirsiniz. FiveM'in RP Sunucularında gerçeği yansıtmaya çalıştığımız için CK terimini kullandığımız zamanlar olur. Eğer karakteriniz resmi olarak CK yerse o karakter ile tekrar doğup oynamanız sunucuda yasaklanır. Kısaca karakteriniz ölür ve buna CK denilir.

- Metagaming -
Oyun dışı öğrendiğiniz bir bilgiyi oyun içi rolsel karakterinize aktarmaktır.
Örn: Birisi ile rol içerisinde tanışmadınız ve o kişinin ismini discorddan görüp oyun içi karakterinize aktarıp kullanmak gibi. Rol gereği oyuncu ile rol içi tanışmanız gerek.

- Random Deathmatch ( RDM ) -
Oyun içi gördüğünüz herhangi birisine rolsüz ve sebepsiz ateş açmak, öldürmektir.

- Revenge Kill ( RK ) -
Örn: Oyun içi bir kişi tarafından vuruldunuz. Doktorlar yardımıyla veya doktorsuz bir şekilde hastanede canlandınız. Vurulduğunuz ve vurulmadan önce ki anılarınızı hatırlamazsınız. Çünkü son 30 dakikanın hatırlanması genellikle yasaktır. Bu süre sunuculara göre değişebilir. Eğer siz hatırlayıp sizi vuran kişiyi bulup öldürürseniz RK'ye girer.

- Fear RP -
Korkma rolünü yapmaktır.
Örn: Yoldan yürüyorsunuz, siyah bir araç size yaklaştı ve araçtan iki kişi inip size silah doğrulttu. Ellerinizi kaldırıp korkma rolünü girdiniz.

Örn 2: Tam olarak 5 kişisiniz 2 kişi sopayla gelip size paralarınızı vermenizi söyledi. Böyle bir durumda kişi sayınız 3 kişi daha fazla olduğu için korkma rolüne girip paralarınızı vermenize gerek yoktur. Hatta isterseniz o kişileri dövebilirsiniz. Lakin eğer kişiler silah çekmişse, dalamazsınız. Korkmaya bilirsiniz ama canınızı seviyorsanız emirlere uymak zorundasınız.

- In Character ( IC ) -
Karakter içi ( Rol içi ) olan şeylere denilir.

- Out of Character ( OOC ) -
Karakter dışı ( Rol dışı ) olan şeylere denilir.

- Refuse RP -
Rolü kabullenmemektir.

Örn: Büyük bir banka soygunu gerçekleştiriyorsunuz ve bankadan çıkıp araç ile kaçma işlemine geçebilmeyi başardınız. Kaçarken polisler size pit atarak aracınızı etkisiz hale getirdi ve araçtan inip sizi hemen şokladılar. Bu şekilde polislere yakaladınız ama siz çok hızlı giderken pit atıldığı için ve aracınız bir araca çarpıp durduğu için başınızı direksiyona çarptınız ve bundan dolayı bayıldınız. Polislerin sizi hastaneye tedavi amaçlı götürmesine, yüzüne su dökmesine veya sizi defalarca şoklamasına rağmen kalkmayıp o rolün işleyişini abartacak şekilde engellerseniz rolü kabul etmediğinizden Refuse RP yapmış olursunuz. Refuse RP'nin yapılması yasaktır.

- Random Shooting ( RS ) -
Rastgele havaya sebepsiz sıkmaktır.

- Drive-by -
Araç kullanarak herhangi bir yere silahlı saldırı yapmaktır. Aracı sürerken araçtaki diğer kişilerin belirli bir objeye ateş edip kaçmasına drive-by denilir.

- Bunny Jumping -
Oyun içi sonsuza kadar zıplayabiliriz ve yürümek, koşmak yerine zıplamak bir yere daha hızlı varmamızı sağlar. Lakin gerçek hayatta sınırsız bir şekilde koşarken zıplayamayız. Bunu da oyun içi yapmamanız gerekir

- Car Parking -
Araçla oyuncunun üzerinde durup o kişiyi öldürmektir.

- Heli Blading -
Helikopter pervanesi ile adam öldürmektir

- Car Ramming -
Rolsüz bir şekilde araçlara ve kişilere çarpmaktır.

- Bug Abuse -
Sunucunun açıklarını, hatalarını kötüye kullanmaktır.

Yazdıklarımdan çok farklı farklı rol terimleri bulunmakta. Ben sadece genellikle kullanılanları ve "bana göre" kesin olarak gerekli olan terimleri yazdım.
FiveM Sunucularında yazılan bu rol terimlerini yaparsanız muhtemel sunucudan uzaklaştırılır veya uyarı yersiniz.

Yazılmayan rol terimlerinin yazılmama sebebi çoğunlukla sunucularda kural şekli ile anlatılmasından kaynaklı. Mesela bir multi account gibi. Bu terim sunucu yetkilileri tarafından kural olarak eklenmeyebilir. Ki multi account oynadığım çoğu sunucuda yapılması yasak veya serbest olarak kurallarda yer almıyordu.

Multi Account yerine Noob DM'i de örnek verelim. İkisi RDM ile aynı şeydir. Noob DM Sebepsiz yere insanları yumrukla öldürmektir. RDM ise rastgele bir kişiyi öldürmektir. FiveM Sunucularında RDM "sebepsiz" öldürmek olarak gösterilir. Ama gerçekten "Random Deathmatch"i türkçeye çevirdiğiniz zaman bunu göremezsiniz. Noob DM gibi terimlerin yazılmamasının sebebi ya RDM gibi bir terimle aynı amacı taşıdığından veya sunucularda kural olarak belirtilmesi gerektiğinden dolayı yazılmamıştır. Eğer bir sunucunuz varsa ve rol terimlerini kullanmak isterseniz ismimi belirtmeden kullanabilirsiniz. Sadece kendinizin yazdığını söylemeyin, kırılırım. Teşekkürler, iyi günler.
 
Üst Alt
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!